- Home
- »
- Our Products
- »
- Hdpe Pipe Machine
Hdpe Pipe Machine
HDPE Pipe Plant
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Pipe Material | HDPE |
| Pipe Diameter Range | 20–110 mm |
| Production Capacity | 280-300 Kg/hr. |
| Line Configuration | Tri Layer |
| Screw Diameter | 65 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Automatic |
| Capacity | 280-300 Kg/hr. |
| Pipe Application | Irrigation |
| Cooling Method | Vacuum Tank |
| Take Up Type | Haul Off |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | panchveer extrusion technik |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic HDPE pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pioe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 280-300 Kg/hr.
- Delivery Time: 6 to 8 weeks
Hdpe Pipe Extrusion Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Application Type | Pipe Making |
| Screw Configuration | Single Screw |
| Operation Mode | Automatic |
| Material | HDPE |
| Power Consumption | 65 kw |
| Brand | Panchveer |
| Capacity | 150 kg/hr |
| Type | Pipe Extruder |
| Voltage | 240V |
| Usage/Application | Drain-waste-vent (DWV) Sewers Water mains Water service lines Irrigation Various industrial ins |
| Phase | 3 phase |
| Diameter | 20mm to 200mm |
| Size | 20mm to 200mm |
| Design | Screw Geomentry For HDPE & PP Pipe Extruder. |
| Driven Type | AC Drive |
| Screw Number | Grooved feed |
| Output | 150 kg/hr |
| Model Name/Number | 45mm/45kw |
| Country of Origin | Made in India |
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 150 kg/hr
- Delivery Time: 8 to 10 weeks
HDPE Pipe Machine
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Pipe Material | HDPE |
| Pipe Diameter Range | 20-110mm |
| Capacity | 130-150 Kg/hr |
| Production Capacity | 130-150 Kg/hr |
| Machine Type | Pipe Bending machine |
| Screw Diameter | 65 mm |
| Line Configuration | Single Extruder |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 65mm |
| Pipe Application | Irrigation |
| Operation Mode | Automatic |
| Cooling Method | Vacuum Tank |
| Take Up Type | Haul Off |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Panchveer |
| Power Source | Electric |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic HDPE pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pipe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 130 to 150 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 Week
Hdpe Extrusion Machine
Product Brochure
| Application Type | Pipe Making |
| Screw Configuration | Single Screw |
| Operation Mode | Automatic |
| Material | HDPE |
| Power Consumption | 45 KW Main Extruder Motor |
| Capacity | 180-200 Kg/hr. |
| Brand | Panchveer |
| Type | Pipe Extruder |
| Plastic Type | HDPE |
| Process Type | Extrusion |
| Phase | 3 phase |
| Size | 20mm to 200mm pipe size Three Layer |
| Design | Grooved Feed Type |
| Driven Type | A.C Drive |
| Hopper | 400 Ltr |
| Country of Origin | Made in India |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic HDPE pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pioe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 200 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 Weeks
Hdpe Pipe Plant Extruder
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Pipe Material | HDPE |
| Pipe Diameter Range | 20-75mm |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Line Configuration | Single Extruder |
| Screw Diameter | 45mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 45MM/30KW |
| Pipe Application | Irrigation |
| Operation Mode | Automatic |
| Cooling Method | Vacuum Tank |
| Take Up Type | Haul Off |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Automatic |
| Production Capacity(kg/hr) | 100 |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic hdpe pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pioe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Delivery Time: 6-8 weeks
Hdpe Pipe Machinery
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Pipe Material | HDPE |
| Pipe Diameter Range | 20mm to 200mm |
| Capacity | 280-300 Kg/Hr. |
| Production Capacity | 280-300 Kg/Hr. |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Screw Diameter | 65 mm |
| Line Configuration | Single Extruder |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | Depend on Extruder |
| Type | Grooved Feed Bush Technology For Higher Output |
| Operation Mode | Automatic |
| Pipe Layer | Three Layer Layer |
| Pipe Application | Irrigation |
| Cooling Method | Vacuum Tank |
| Usage/Application | Irrigation/ Agriculture Industrial Effluents Sprinkler System Tube wells Slurry Transportation Porta |
| Take Up Type | Haul Off |
| Brand | Panchveer |
| Country of Origin | Made in India |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic HDPE pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pipe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 280-300 Kg/Hr.
- Delivery Time: 6-8 Weeks
R PVC Pipe Plant
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Pipe Material | PVC |
| Pipe Diameter Range | 63–200 mm |
| Plant Capacity | 180-200 Kg/Hr |
| Production Capacity | 180 to 200 Kg/hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Power Consumption | 30 HP Motor Main Extruder |
| Line Configuration | Twin Extruder |
| Screw Diameter | 65 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 63mm to 200mm |
| Phase | 3 PHASE |
| Diameter | 63mm to 200mm |
| Brand | Panchveer |
| Operation Mode | Automatic |
| Frequency | Veriable |
| Driven Type | AC Drive |
| Cooling Method | Vacuum Tank |
| Voltage | 240V |
| Screw Design | Twin Screw |
| Model Name/Number | PE-65/18 |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 180 to 200 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Rigid Pvc Pipe Plant
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Pipe Material | PVC |
| Capacity | 250 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 63–200 mm |
| Plant Capacity | 180–250 kg/hr |
| Production Capacity | 220-250 Kg/Hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Line Configuration | Twin Extruder |
| Screw Diameter | 65 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 63mm to 200mm |
| Layout | 90 X 35X 15 |
| Operation Mode | automatic |
| Pipe Application | SWR |
| Frequency | Variable Frequency Drive |
| Cooling Method | Vacuum Tank |
| Take Up Type | Haul Off |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Automatic |
Additional Information:
- Production Capacity: 220-250 Kg/hr
- Delivery Time: 6-8 Week