- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Hdpe Pipe Plant
Hdpe Pipe Plant
Hdpe Sprinkler Pipe Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Pipe Material | HDPE |
| Pipe Diameter Range | 20mm to 110mm |
| Capacity | 130-150 Kg/hr |
| Production Capacity | 130-150 Kg/hr |
| Screw Diameter | 65 mm |
| Line Configuration | Single Extruder |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | Depend on Extruder |
| Type | Grooved Feed Bush Technology For Higher Output |
| Machine Type | Automatic |
| Pipe Layer | Single Layer |
| Pipe Application | Irrigation, Water Supply |
| Cooling Method | Vacuum Tank |
| Usage/Application | Irrigation/ Agriculture Industrial Effluents Sprinkler System Tube wells Slurry Transportation Porta |
| Take Up Type | Haul Off |
| Brand | Panchveer |
| Country of Origin | Made in India |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic HDPE pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pioe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 130-150 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Hdpe Pipe Making Plant
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Pipe Material | HDPE |
| Pipe Diameter Range | 20mm to 200mm |
| Production Capacity | 180-200 Kg/hr |
| Capacity | 180-190 Kg/hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Line Configuration | Tri Layer |
| Screw Diameter | 65 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 20mm to 200mm |
| Operation Mode | Automatic |
| Pipe Application | Irrigation |
| Cooling Method | Vacuum Tank |
| Take Up Type | Haul Off |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Panchveer |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic HDPE pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pioe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 180-200 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Hdpe Pipe Plant Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Pipe Material | HDPE |
| Pipe Diameter Range | 63 to 250mm |
| Capacity | 350 Kg/Hr |
| Production Capacity | 350 Kg/Hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Screw Diameter | 75 mm |
| Line Configuration | Tri Layer |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 100 HP Main Extruder Motor |
| Type | Automatic |
| Size | 75mm Main Extruder |
| Pipe Application | Irrigation |
| Pipe Layer | 3 layer |
| Operation Mode | Automatic |
| Cooling Method | Vacuum Tank |
| Frequency | A.C Variable Frequency Drive |
| Take Up Type | Haul Off |
| Country Of Origin | Made In India |
| Brand | Panchveer Engineering |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic hdpe pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pioe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 350 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 Weeks
High Speed HDPE Pipe Extruder Plant
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Pipe Material | HDPE |
| Pipe Diameter Range | 63mm to 250mm |
| Production Capacity | 280-300 Kg/hr |
| Capacity | 280-300 Kg/hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Line Configuration | Single Extruder |
| Screw Diameter | 65 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 63 to 250 mm |
| Operation Mode | Automatic |
| Pipe Application | Irrigation |
| Cooling Method | Vacuum Tank |
| Take Up Type | Haul Off |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Panchveer |
Additional Information:
- Production Capacity: 280-300 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Hdpe Pipe Machinery
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Application Type | Pipe Making |
| Pipe Material | HDPE |
| Screw Configuration | Single Screw |
| Pipe Diameter Range | 20mm to 200mm |
| Production Capacity | 180-200 Kg/Hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Capacity | 180-200 Kg/hr |
| Power Consumption | 55 Kw Main Extruder |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Panchveer Engineering |
| Type | Automatic |
| Pipe Layer | Single Layer |
| Plastic Type | HDPE |
| Process Type | Extrusion |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic HDPE pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pioe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 180-200 Kg/Hr.
- Delivery Time: 6-8 Weeks
Hdpe Plastic Pipe Extrusion Machines
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Application Type | Pipe Making |
| Screw Configuration | Single Screw |
| Operation Mode | Automatic |
| Material | HDPE |
| Power Consumption | 30kw main extruder |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Brand | Panchveer |
| Type | Pipe Extruder |
| Usage/Application | agriculture |
| Diameter | 45mm screw dia |
| Phase | 3 phase |
| Design | EN41 B Grade with Gas Nitride and tungsten carbide coating with grooved feed barrel. |
| Driven Type | A.C Drive |
| Hopper | 200 LTR |
| Pipe Range | 20mm to 110mm |
| Country of Origin | Made in India |
We are pipe making machines manufacturerof fully automatic hdpe pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pioe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 80-100 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 week
Conical Twin Screw Extruder Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 250 Kg/hr |
| Motor Power | 40 KW |
| Screw Diameter | 65/132 |
| Machine Power (kW) | 40 kW |
| Application | PVC |
| Machine Type | Twin Screw Extruder |
| Screw Type | Conical |
| Screw Number | 65mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 250 kg/hr |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Panchveer Engineering |
| Diameter | 20 to 50mm |
| Driven Type | A.C Drive |
| Material | CPVC |
| Technique | European Technology with Proven Design. |
| Power | 40 KW Main Extruder Motor |
| Screw Design | Conical twin Screw |
| Screw Torque | Conical Twin Screw Imported Bimetallic type |
| Design | Conical twin Screw |
| Frequency | Veriable |
| Range | 20 to 50mm |
| Model Name/Number | 65-132 |
| Size | 20 to 50mm Pipe Size |
| Plastic Processed | PVC Resin |
| Computerized | Yes |
| Screw L/D | 132:1 |
Additional Information:
- Production Capacity: 250 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 Weeks
HDPE Pipe Cooling Tank
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Tank Capacity | 20 TO 200 MM |
| Tank Material | SS304 |
| Cooling Medium | Water |
| Tank Type | Extrusion Cooling |
| Tank Shape | Cylindrical Horizontal |
| Application | Pipe Cooling |
| Brand | Panchveer |
| Storage Material | Water |
| Material | SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 200 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 240 V |
| Power Source | Electric |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic hdpe pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pipe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Additional Information:
- Delivery Time: 4-6 weeks