- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Pipe Die Head
Pipe Die Head
PVC Conduit Pipe Dual Die Head
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Panchveer |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | P-50mm |
| Pipe Size | 50 mm |
| Throughput | 200 kg/h |
Hdpe Pipe Die Head
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Material | Alloy Steel |
| Brand | Panchveer |
| Number Of Wheels | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | 125-PVSi |
| Throughput | 600 kg/h |
| Pipe Size | 125 mm |
| Power Source | Electric |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic HDPE pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pipe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 600 kg/h
- Delivery Time: 4-5 Week
PVC Pipe Die Head
Product Brochure
| Material | Alloy Steel |
| Brand | Panchveer |
| Number Of Wheels | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | 75 - 250 |
| Pipe Size | 75 mm |
| Throughput | 250 kg/h |
| Power Source | Electric |
MDPE Pipe Extrusion Line
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | HDPE |
| Capacity | 140-160 Kg/hr |
| Brand | panchveer |
| Power Consumption | Depends on Extruder |
| Type | Pipe Extruder |
| Output | 140-160 Kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Phase | 3 phase |
| Voltage | 240V |
| Usage/Application | Drain-waste-vent (DWV) Sewers Water mains Water service lines Irrigation Various industrial ins |
| Diameter | 16mm to 110mm |
| Model Name/Number | 45/45 |
| Size | 16mm to 110mm |
| Design | Screw Geomentry For HDPE & PP Pipe Extruder. |
| Driven Type | AC Drive |
| Hopper | 400 Litre |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic HDPE pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pioe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 140 to 160 Kg/Hr
- Delivery Time: 6 to 8 week