- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Pipe Extrusion Lines
Pipe Extrusion Lines
Our product range includes a wide range of twin screw pvc pipe extrusion machine, pvc conduit pipe machine, cpvc pipe extrusion machine, pvc four pipe plant and plastic pipe extrusion line machine.
Twin Screw Pvc Pipe Extrusion Machine
Product Price: Rs 65,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Screw Type | Parallel Twin Screw |
| Type | Pipe Extruder |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | PVC |
| Power Consumption | Depends on Extruder |
| Capacity | 400-450 kg/hr |
| Automation Panel | PLC |
| Voltage | 240V |
| Diameter | 63 to 200mm |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 400 to 450 kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pvc Conduit Pipe Machine
Product Price: Rs 23,75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Pipe Diameter Range | 20-50mm |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Power Consumption | 25 KW |
| Pipe Material | PVC |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Panchveer Engineering |
| Screw Design | Parallel |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 80-90 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 Weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
CPVC Pipe Extrusion Machine
Product Price: Rs 40,25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Screw Type | Conical Twin Screw |
| Type | Pipe Extruder |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 15 KW Main Extruder Motor |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Screw Diameter | 51mm |
| Phase | Three phase |
| Diameter | 20-50mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 100 kg/hr.
- Delivery Time: 6-8 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PVC Four Pipe plant
Product Price: Rs 59,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Material | PVC |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 150-250 Kg/Hr |
| Brand | panchveer |
| Power Consumption | 100 KW |
| Production Capacity | 250 Kg/Hr |
| Type | Pipe Extruder |
| Size | 16-50 mm |
| Operation Mode | Automatic |
| Phase | 3 phase |
| Voltage | 240V |
| Frequency | Veriable |
| Usage/Application | Electrical piping system Underground Duct |
| I Deal In | New Only |
| Output | 200-300 kg/hr |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 250 Kg/Hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plastic Pipe Extrusion Line Machine
Product Price: Rs 36,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Material | PVC |
| Type | Pipe Extruder |
| Operation Mode | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | Veriable |
| Diameter | 20 to 110mm |
| Size | 52/25 |
Additional Information:
- Production Capacity: 150-170 Kg/Hr.
- Delivery Time: 6-8 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback