- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Pipe Plant
Pipe Plant
Leading Manufacturer of pvc pipe making machine, hdpe pipe making machines, conical twin screw extruder machine and rigid pvc pipe plant from Ahmedabad.
Pvc Pipe Making Machine
Product Price: Rs 47,35,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Pipe Diameter Range | 20-200mm |
| Screw Diameter | 52 mm |
| Pipe Material | PVC |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Panchveer Engineering |
| Screw Design | Parallel |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 150-170 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 Weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hdpe Pipe Making Machines
Product Price: Rs 40,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 200 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 60 HP Extrusion Motor |
| Production Capacity | 130-150 Kg/Hr |
| Type | Automatic |
| Size | 65mm/45KW |
| Pipe Diameter Range | 20mm to 110mm |
| Operation Mode | Automatic |
| Pipe Layer | Single Layer |
| Pipe Material | HDPE |
| Brand | Panchveer |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic HDPE pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pipe making. We make machine for single and multiple layers pipes.
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 130-150 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 Weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Conical Twin Screw Extruder Machine
Product Price: Rs 47,75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 250 kg/hr |
| Machine Type | Twin Screw Extruder |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Power (kW) | 40 kW |
| Screw Number | 65mm |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Panchveer Engineering |
| Diameter | 20 to 50mm |
| Material | CPVC |
| Driven Type | A.C Drive |
| Technique | European Technology with Proven Design. |
| Screw Design | Parallel |
| Power | 40 KW Main Extruder Motor |
| Screw Torque | Conical Twin Screw Imported Bimetallic type |
| Design | Conical twin Screw |
| Frequency | Veriable |
| Range | 20 to 50mm |
| Model Name/Number | 65-132 |
| Plastic Processed | PVC Resin |
| Size | 20 to 50mm Pipe Size |
| Computerized | Yes |
| Screw Diameter | 65/132 |
| Screw L/D | 132:1 |
Additional Information:
- Production Capacity: 250 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 Weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Rigid Pvc Pipe Plant
Product Price: Rs 47,95,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 250 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 220-250 Kg/Hr |
| Size | 63mm to 200mm |
| Layout | 90X35X15 |
| Operation Mode | automatic |
| Frequency | Variable Frequency Drive |
| I Deal In | New Only |
| Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 220-250 Kg/hr
- Delivery Time: 6-8 Week
Yes! I am InterestedRequest A Callback