- Home
- ยป
- Our Products
- »
- PVC Conduit Pipe Plant
PVC Conduit Pipe Plant
Manufacturer of a wide range of products which include electric pvc pipe manufacturing machine, conical twin screw pvc pipe machine, hdpe pipe cutter, pvc conduit pipe plant and planetary cutter unit.
Electric PVC pipe manufacturing machine
Product Price: Rs 23,75,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Pipe Diameter Range | 16-63 mm |
| Production Capacity | 80 kg/hr |
| Screw Diameter | 52 mm |
| Power Consumption | 15 HP Main Motor |
| Line Speed | 5 m/min |
| Pipe Material | PVC |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Phase | 3 Phase |
| Diameter | 20mm to 32mm |
| Brand | Panchveer Engineering |
| Driven Type | A.C Drive |
| Technique | Parallel Twin Screw |
| Screw Design | Parallel Twin Screw |
| Frequency | A.C Drive |
| Model Name/Number | 52/18 |
| Plastic Processed | PVC |
| Computerized | Yes |
| Material | PVC Rigid |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 150-170 Kg/Hr.
- Delivery Time: 6-8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Conical Twin Screw PVC Pipe Machine
Product Price: Rs 53,95,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 22 KW Main Extrusion motor |
| Phase | 3 phase |
| Diameter | 20 to 110mm |
| Driven Type | A.C drive |
| Technique | Conical Twin Screw Imported Bimetallic type |
| Screw Design | Conical Twin Screw |
| Frequency | Variable Frequency Drive |
| Model Name/Number | 55/110 |
| Dimension | 20 to 110mm |
| Plastic Processed | PVC Rigid for CPVC Pipe |
| I Deal In | New Only |
| Computerized | Yes |
| Brand | Panchveer Engineering |
| Material | PVC Rigid |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 130-150 Kg Hr
- Delivery Time: 6-8 Weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
HDPE Pipe Cutter
Product Price: Rs 2,15,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Model Name/Number | PCR-200 |
| Material | MS |
| Brand | Panchveer |
| Usage/Application | Cutting |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Pipe Diameter | 40-200 mm |
| Max. Speed | 7.5 m/min |
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Delivery Time: 4 to 5 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PVC Conduit Pipe Plant
Product Price: Rs 23,75,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Production Capacity(kg/hr) | 100 |
| Capacity | 90-120 kg/h |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Main Motor | 15 HP |
| Production Capacity | 90 to 120 Kg/hr |
| Size | 20 to 63mm |
| Operation Mode | Automatic |
| Frequency | veriable |
| I Deal In | New Only |
| Type | Automatic |
| Brand | Panchveer |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three Phase |
Additional Information:
- Production Capacity: 90-120 Kg/Hr
- Delivery Time: 6 to 8 Week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Planetary Cutter Unit
Product Price: Rs 7,50,000 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Panchveer |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | SU-250 |
| Pipe Diameter | 250 mm |
| Max. Speed | 7.5 m/min |
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback