- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Pvc Pipe Machine
Pvc Pipe Machine
Manufacturer of a wide range of products which include upvc plumbing pipe plant, agriculture pvc pipe machine, rigid pvc pipe machine and plastic pipe extrusion line.
UPVC Plumbing Pipe Plant
Product Price: Rs 26,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity(kg/hr) | 100 |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 90-100 Kg/Hr |
| Size | 20mm to 50mm |
| Operation Mode | automatic |
| Frequency | Veriable |
| I Deal In | New Only |
| Type | automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 90-100 Kg/Hr.
- Delivery Time: 6-8 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Agriculture Pvc Pipe Machine
Product Price: Rs 32,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 phase |
| Diameter | 20 to 110mm |
| Driven Type | A.C Drive |
| Technique | Panchveer engineering |
| Screw Design | Parallel Twin Screw EN41 B Grade |
| Frequency | Variable Frequency Drive |
| Model Name/Number | 52-25 |
| Plastic Processed | Rigid PVC |
| I Deal In | New Only |
| Computerized | Yes |
| Brand | Panchveer engineering |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 150-170 Kg/hr
- Delivery Time: 4-6 month
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Rigid PVC Pipe Machine
Product Price: Rs 47,00,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Brand | Panchveer |
| Capacity | 250 Kg/h |
| Model Name/Number | 65/22 |
| Diameter | 63 to 200mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 240V |
| Driven Type | A.C Drive |
| Technique | Panchveer Engineering |
| Screw Design | Parallel Twin Screw |
| Motor Power | 100 KW |
| Frequency | Veriable |
| Phase | Three Phase |
| Product Type | pvc |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
The requirements of entrepreneurs in industrial areas, in the prominent cities, and various development sectors in the country. Our products incorporate user-friendly operations and controls.
Additional Information:
- Production Capacity: 250 Kg/Hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plastic Pipe Extrusion Line
Product Price: Rs 46,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Material | PVC |
| Power Consumption | 70 KW |
| Type | Pipe Extruder |
| Operation Mode | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | Veriable |
| Usage/Application | Drainage line, Water Supply, Agriculture |
| Diameter | 63 to 200mm |
| Size | 63 to 200mm |
| Design | Parallel |
| Driven Type | A.C Drive |
| Screw Number | 65/18 |
| I Deal In | New Only |
| Pipe Range | 63 to 200mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 180-200 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 Weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback