- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Pvc Pipe Plant
Pvc Pipe Plant
Pioneers in the industry, we offer pvc pipe haulloff, conical twin screw extrusion pvc pipe machine, pvc electrical pipe making machine and ppr three layer pipe plant from India.
Pvc Pipe Haulloff
Product Price: Rs 3,70,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Size | 4 inch |
| Brand | panchveer engineering |
| Pipe Diameter Range | 63mm to 250mm |
| Automatic Grade | Automatic |
| Usage/Application | Agricultural |
| Color | Grey |
| Material | MS |
| Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 4-6 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Conical Twin Screw Extrusion Pvc Pipe Machine
Product Price: Rs 41,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Screw Type | Conical Twin Screw |
| Type | Pipe Extruder |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Power Consumption | 15 kw |
| Automation Panel | PLC |
| Diameter | 50 mm |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 100 kg/hr.
- Delivery Time: 6-8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PVC Electrical pipe making machine
Product Price: Rs 24,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Panchveer |
| Diameter | 20 to 32mm |
| Driven Type | A.C |
| Screw Design | Parallel Twin Screw |
| Frequency | Veriable |
| Model Name/Number | 52/18 |
| Plastic Processed | PVC Rigid |
Additional Information:
- Production Capacity: 100-120 kg/hr
- Delivery Time: 6-8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PPR Three Layer Pipe Plant
Product Price: Rs 55,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Capacity | 380-400 Kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 380-400 Kg/hr |
| Size | 63 mm to 250 mm |
| Operation Mode | Automatic |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Panchveer |
| Country of Origin | Made in India |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic HDPE pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pioe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 380-400 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback