- Home
- ยป
- Our Products
- »
- SWR Pipe Machine
SWR Pipe Machine
Rigid Pvc Pipe Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Pipe Diameter Range | 20-110 mm |
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Screw Diameter | 52 mm |
| Power Consumption | 100 KW |
| Pipe Material | PVC |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Panchveer |
| Voltage | 240V |
| Screw Design | Twin Screw |
| Model Name/Number | PE-52/18 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 400 to 450 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Pvc Electrical Conduit Pipe Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Diameter | 20 to 50mm |
| Driven Type | A.C Drive |
| Screw Design | Parallel |
| Frequency | Veriable |
| Model Name/Number | 52/18 |
| Plastic Processed | PVC Resing |
| I Deal In | New Only |
| Computerized | Yes |
| Brand | Panchveer Engineering |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 90-120 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 Weeks
PVC Conduit Pipe Manufacturing Machine
Product Brochure
| Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 15 HP Main Motor |
| Phase | 3 Phase |
| Diameter | 20 to 32mm |
| Driven Type | A.C Drive |
| Screw Design | Parallel Twin Screw |
| Frequency | A.C |
| Model Name/Number | 52/18 |
| Plastic Processed | PVC |
| I Deal In | New Only |
| Computerized | Yes |
| Brand | Panchveer engineering |
| Country of Origin | Made in India |
Conical Twin Screw Extruder CPVC Plastic Pipe Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 22 KW Main Extrder Motor |
| Phase | 3 Phase |
| Diameter | 55/110mm |
| Driven Type | A.C Drive |
| Screw Design | Conical Twin Screw Imported Bimetallic type |
| Model Name/Number | 55/110 |
| Plastic Processed | PVC |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Panchveer |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 130-150 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 Weeks
Twin Screw Extruder Pvc Pipe Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 20 HP Main Extrusion motor |
| Phase | 3 phase |
| Diameter | 20 to 110mm |
| Driven Type | A.C Drive |
| Technique | German Technology |
| Screw Design | Parallel Twin Screw |
| Speed | Screw RPM : 5 - 50 rpm. |
| Model Name/Number | 52/25 |
| Plastic Processed | PVC Rigid |
| I Deal In | New Only |
| Computerized | Yes |
| Brand | Panchveer engineering |
| Material | PVC Rigid |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 150-170 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 weeks
Hdpe Pipe Extrusion Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | HDPE |
| Power Consumption | 45 KW Main Extruder Motor |
| Type | Pipe Extruder |
| Operation Mode | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | A.C Variable Frequency Drive |
| Diameter | 20mm to 110mm |
| Size | 65mm Screw Size |
| Design | Grooved Feed Type |
| Driven Type | A.C Drive |
| Hopper | 300 Ltr. |
| Country of Origin | Made in India |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic hdpe pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pioe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 150 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 Weeks