- Home
- »
- Our Products
- »
- Pipe Extruder Machine
Pipe Extruder Machine
Providing you the best range of hdpe pipe making machine and plastic pipe extrution line with effective & timely delivery.
Hdpe Pipe Making Machine
Product Price: Rs 45,00,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Pipe Material | HDPE |
| Capacity | 180 200 Kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 20–110 mm |
| Production Capacity | 180-200 Kg/hr |
| Material | HDPE |
| Machine Power | 80-100 |
| Screw Diameter | 65 mm |
| Type | Fully Automatic |
| Line Configuration | Tri Layer |
| Automation Grade | Automatic |
| Pipe Application | Irrigation |
| Cooling Method | Vacuum Tank |
| Material To Be Extruded | Plastic |
| Take Up Type | Haul Off |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 240 V |
| Phase | Three Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Driven Type | AC Drive |
| Average Productivity | 180 200 Kg/hr |
| Design Type | Screw Geomentry For HDPE Pipe Extruder. |
| Main Drive Ac | AC Drive |
| Model Name/Number | PE 65-45 |
| Brand | Panchveer |
| Machine Type | HDPE Extrusion |
| Country of Origin | Made in India |
| L/D Ratio | 32:1 |
| Extruder Drive(KW-AC) | 45 |
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 180-200 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 Week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plastic Pipe Extrution Line
Product Price: Rs 34,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Plastic Type | PVC |
| Machine Type | Automatic |
| Screw Number | 52mm |
| Brand | Panchveer |
| Material | PVC |
| Type | Pipe Extruder |
| Operation Mode | Automatic |
| Frequency | Veriable |
| Phase | 3 Phase |
| Diameter | 20 to 110mmm |
| Size | 20 to 110mm |
| Design | Parallel |
| Driven Type | AC |
| Pipe Range | 20 to 110mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 150-170 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 Weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback