- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Twin Screw Parallel Extruder
Twin Screw Parallel Extruder
Offering you a complete choice of products which include twin screw pvc casing capping machine, parallel twin screw extruder, swr pipe making machine and twin screw pvc dual pipe machine.
Twin Screw PVC Casing Capping machine
Product Price: Rs 24,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Pipe Diameter Range | 16-63 mm |
| Production Capacity | 90-120 Kg/hr |
| Size | 2 Inch |
| Screw Diameter | 52 mm |
| Material | PVC |
| Capacity | 90-120 Kg/hr |
| Packaging Material | Plastic |
| Line Speed | 15 m/min |
| Pipe Material | PVC |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Grey |
| Automatic Grade | Automatic |
| Mounting | Floor |
| Driven Type | AC Drive |
| Cooling Type | Vacuum Tank |
| Technique | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Screw Design | Parallel Twin Screw |
| Frequency | Veriable |
| Model Name/Number | PE-52/18 |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Panchveer |
| Country of Origin | Made in India |
| L/D Ratio | 18:1 |
Additional Information:
- Production Capacity: 90 to 120 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 Week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Parallel Twin Screw Extruder
Product Price: Rs 34,20,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Motor Power | 11 kW |
| Production Capacity | 90 to 120 Kg/hr |
| Screw Diameter | 52 mm |
| Brand | panchveer engineering |
| Plastic Processed | PVC |
| Machine Power (kW) | 100 kW |
| Application | Pipe |
| Machine Type | Twin Screw Extruder |
| Screw Design | Peraallel Twin Screw |
| Screw Type | Parallel |
| Automation Grade | Automatic |
| Screw Number | 52-18 |
| Phase | Three Phase |
| Driven Type | AC Drive |
| Material To Be Extruded | Plastic |
| Material | MS |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Diameter | 20mm to 110mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Design | Parallel Twin Screw |
| Range | 20 to 110mm |
| Warranty | 1 year |
| Model Name/Number | 52-18 |
| Die Size | 20 to 110mm |
| Size | 20 to 110mm |
| Color | White, Gray |
| Screw L/D | 18:1 |
| Power Source | Electric |
| L/D Ratio | 18:1 |
Additional Information:
- Production Capacity: 90-120 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Swr Pipe Making Machine
Product Price: Rs 43,00,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Pipe Diameter Range | 20mm to 200mm |
| Production Capacity | 200 Kg/Hr. |
| Screw Diameter | 65 mm |
| Brand | Panchveer |
| Power Consumption | 30 HP Main Extruder Motor |
| Plastic Processed | PVC |
| Line Speed | 10 m/min |
| Screw Design | Peraallel Twin Screw |
| Pipe Material | PVC |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Driven Type | AC Drive |
| Cooling Type | Vacuum Tank |
| Material | PVC |
| Voltage | 240 V |
| Technique | Panchveer Make |
| Diameter | 50 to 200 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 100 KW |
| Design | Parrallel Twin Screw |
| Frequency | Veriable |
| Range | 50mm to 200mm |
| Model Name/Number | PE-65/18 |
| Computerized | Yes |
| Color | White, Gray |
| Capacity | 180-200 Kg/hr |
| L/D Ratio | 18:1 |
Additional Information:
- Production Capacity: 180-200 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Twin Screw PVC Dual Pipe Machine
Product Price: Rs 45,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Pipe Diameter Range | 16-63 mm |
| Production Capacity | 150 Kg/hr. |
| Screw Diameter | 52 mm |
| Capacity | 150-170 Kg/hr |
| Plastic Processed | PVC |
| Line Speed | 15 m/min |
| Screw Design | Peraallel Twin Screw |
| Pipe Material | PVC |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | PVC |
| Brand | panchveer |
| Voltage | 240v |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | 3 Phase |
| Driven Type | AC Drive |
| Cooling Type | Vacuum Tank |
| Material | PVC |
| Diameter | 20 to 63mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Design | Parrallel Twin Screw |
| Frequency | Veriable |
| Range | 20 to 63mm |
| Computerized | Yes |
| Color | White, Gray |
| Max Cutting Pipe | 63mm |
| Model Name/Number | PE 52/25 |
Additional Information:
- Production Capacity: 150-170 Kg/Hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback