- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Profile Extrusion
Profile Extrusion
Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer pvc profile twin screw extrusion line, pvc profile plant extruder and pvc cpvc plastic pipe extrusion line.
PVC Profile Twin Screw Extrusion Line
Product Price: Rs 31,00,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Brand | Panchveer |
| Plastic Processed | PVC |
| Screw Design | Parallel Twin Screw |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 240 V |
| Driven Type | AC Drive |
| Design | Parallel Twin Screw |
| Model Name/Number | PE 52-25 |
| Material | PVC |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | White, Gray |
| I Deal In | New Only |
| Screw Length | 52mm Dia |
| Screw Diameter | 52mm Dia |
| Capacity | 130-150 Kg/hr |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 130-150 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PVC Profile Plant Extruder
Product Price: Rs 35,00,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Screw Diameter | 45mm |
| Capacity | 60-70 Kg/hr |
| Machine Type | Automatic |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
| Vacuum Pump (kW) | 1.5 |
| Vacuum Collector Type | 1-Tank |
| Output Capacity-Pipe | 60-70 Kg/hr |
| Screw Counter Rotating | 45/100 |
| Max. Speed | 45 RPM |
| Model Number/Name | PE C45 |
| Barrel Cooling Zone | 3 |
| Motor Drive (kW) | 15 kW |
| Starve Feeder (kW) | 0.75 |
Additional Information:
- Production Capacity: 60-70 kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pvc Cpvc Plastic Pipe Extrusion Line
Product Price: Rs 53,95,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | PVC |
| Power Consumption | 110 kw |
| Type | Pipe Extruder |
| Operation Mode | Automatic |
| Phase | 3 phase |
| Frequency | Veriable |
| Diameter | 55/110 |
| Size | 20mm to 110mm |
| Design | Conical Twin Screw |
| Driven Type | AC Drive |
| Average Electricity Consumption | 65 KW |
| Screw Number | 55/110 |
| I Deal In | New Only |
| Pipe Range | 20 to 110mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 130-150 Kg/hr
- Delivery Time: 6-8 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback