- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Twin Screw Barrel
Twin Screw Barrel
We are a leading Manufacturer of nitrided twin screw barrel, pvc pipe parellel twin srew barrel, parallel twin screw and barrel, screw barrel for upvc and conical twin screw barrel from Ahmedabad, India.
Nitrided Twin Screw Barrel
Product Price: Rs 3,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | MUSCO EN 41B |
| Size | Lenght 1 - 2 Meter |
| Screw Type | Bimetallic |
| Usage/Application | PVC Pipe Plant |
| Appliance | All Plastic Materials |
| Diameter | 65mm |
| Model Name/Number | 65-22 |
| Quantity Per Pack | 1 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PVC Pipe Parellel Twin Srew Barrel
Product Price: Rs 2,75,000 / PairGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Pair
Product Brochure
Product Details:
| Screw Type | Parellel Twin Screw |
| Type | Twin Screw |
| Application | PVC PIPE PLANT |
| Material | Steel, EN-41B Musco Grade Material. |
| Usage/Application | All Plastic Materials |
| Size | 65mm |
| Surface Finish | Polished |
| Grade | MUSCO EN 41B |
| Quantity Per Pack | 1 PAIR |
| Hardness | 65 HRC Hardness |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | 65-18 |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Panchveer Extrusion Technik |
| Nitride Depth | 0.5-0 to 8mm |
| Usage | for pvc pipe plant |
Additional Information:
- Delivery Time: 2 to 4 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Parallel Twin Screw And Barrel
Product Price: Rs 2,25,000 / SetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Set
Product Brochure
Product Details:
| Screw Diameter | 52mm |
| Size | Lenght 1 - 2 Meter |
| Screw Type | parrelel |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Type | Twin Screw |
| Application | PVC Pipe Plant |
| Material | Steel, EN 41 B |
| Usage/Application | All Plastic Materials |
| Model Name/Number | 52-22 |
| Hardness | 65 HRC Hardness |
| Surface Finish | Polished |
| Surface Type | Polished |
| Brand | Panchveer |
| Country of Origin | Made in India |
| Nitride Depth | 0.5 to 0.8mm |
| Usage | pvc pipe plant |
The requirements of entrepreneurs in industrial areas, in the prominent cities, and various development sectors in the country. Our products incorporate user-friendly operations and controls.
Additional Information:
- Production Capacity: 2 to 4 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Screw Barrel for UPVC
Product Price: Rs 2,75,000 / PairGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Pair
Product Brochure
Product Details:
| Screw Diameter | 52mm |
| Size | Lenght 1 - 2 Meter |
| Screw Type | parrelel |
| Type | Twin Screw |
| Application | PVC PIPE PLANT |
| Material | EN-41B Musco Grade Material. |
| Usage/Application | All Plastic Materials |
| Automation Grade | Automatic |
| Model No. | 52-25 |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Model Name/Number | 52-25 |
| Hardness | 65 HRC Hardness |
| Surface Finish | Polished |
| Surface Type | Polished |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Panchveer Extrusion Technik |
| Nitride Depth | 0.5- to 0.8mm |
| Usage | EXTRUDER |
Additional Information:
- Delivery Time: 2 to 4 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Conical Twin Screw Barrel
Product Price: Rs 4,25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Screw Diameter | 52mm |
| Screw Type | Conical |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Type | Conical Twin Screw Barrel |
| Application | CPVC PIPE PLANT |
| Material | MUSCO EN 41B |
| Usage/Application | All Plastic Materials |
| Size | 65mm |
| Automation Grade | Automatic |
| I Deal In | Second Hand Only |
| Model Name/Number | 65-132 |
| Shape | Conical Type |
| Hardness | 65 HRC Hardness |
| Surface Finish | Polished |
| Surface Type | Polished |
| Condition | New |
| Brand | Panchveer Extrusion Technik |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | pvc pipe plant |
| Nitride Depth | Up to 0.5mm |
Additional Information:
- Delivery Time: 2 to 4 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback