- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Pipe Making Machine
Pipe Making Machine
Pioneers in the industry, we offer pvc pipe machine, plastic pipe making machine, pvc plumbing pipes machine and rpvc making machinery from India.
PVC Pipe Machine
Product Price: Rs 44,25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 150-170 Kg/Hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Screw Barrel Diameter | 52mm |
| Production Capacity | 150 to 170 kg/hr |
| Size | 20 to 160mm |
| Voltage | 240V |
| Phase | 3 PHASE |
| Diameter | 20mm to 160mm UPVC, Agriculture, SWR Pipe |
| Operation Mode | Automatic |
| Frequency | Veriable |
| Driven Type | AC Drive |
| Screw Design | Twin Screw |
| Model Name/Number | PVC 52/25 |
| Plastic Processed | PVC |
| I Deal In | New Only |
| Computerized | Yes |
| Brand | Panchveer |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 150-170 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 Weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plastic Pipe Making Machine
Product Price: Rs 53,25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Pipe Diameter Range | 20-200mm |
| Production Capacity | 180-200 kg/hr |
| Screw Diameter | 65 mm |
| Pipe Material | Plastic |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Screw Design | Parallel Twin Screw |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Panchveer |
Additional Information:
- Production Capacity: 180-200 Kg/Hr.
- Delivery Time: 8 to 10 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PVC Plumbing Pipes Machine
Product Price: Rs 29,00,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Material | PVC |
| Capacity | 150-170 kg/hr |
| Type | Pipe Extruder |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 240 V |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Drain-waste-vent (DWV) Sewers Water mains Water service lines Irrigation Various industrial ins |
| Diameter | 20 to 50mm |
| Screw Design | Parallel Twin Screw |
| Frequency | Veriable |
| Design | Parallel Twin Screw |
| Driven Type | AC Drive |
| Dimension | 20 to 50mm |
| Plastic Processed | PVC Rigid |
| Average Electricity Consumption | 100 KW |
| Computerized | Yes |
| Brand | Panchveer Engineering |
| I Deal In | New Only |
| Output | 150-170 Kg/hr |
| Model Name/Number | PE-52/25 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 150-170 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
RPVC Making Machinery
Product Price: Rs 45,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Diameter | 63 to 200mm |
| Power Source | 3 Phase |
| Driven Type | A.C |
| Screw Design | Parallel Twin Screw |
| Model Name/Number | 65/18 |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Panchveer Engineering |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 180-200 Kg/Hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback