- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Pipe Extruder
Pipe Extruder
Pioneers in the industry, we offer cpvc extrusion pipe plant, cpvc pipe extruder plant and hdpe pipe extrusion line from India.
CPVC Extrusion Pipe Plant
Product Price: Rs 43,95,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Material | PVC |
| Capacity | 130-150 Kg/hr |
| Brand | Panchveer |
| Type | Pipe Extruder |
| Operation Mode | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 240V |
| Power Source | Electric |
| Technique | Conical Twin Screw Imported Bimetallic type |
| Usage/Application | Electrical piping system Underground Duct |
| Diameter | 20mm to 50mm |
| Screw Design | Conical Twin Screw |
| Size | 20mm to 50mm |
| Frequency | A.C Variable Frequency Drive |
| Design | Conical Twin Screw |
| Driven Type | AC Drive |
| Dimension | 55-110 |
| Plastic Processed | CPVC |
| Computerized | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Output | 100-200 kg/hr |
| Model Name/Number | 55-110 |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Type | Automatic |
Additional Information:
- Production Capacity: 150-170 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cpvc Pipe Extruder Plant
Product Price: Rs 60,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Production Capacity | 130-150 Kg/hr |
| Brand | Panchveer |
| Plastic Processed | PVC |
| Screw Design | Twin Screw |
| Screw Number | Twin Screw Extruder |
| Type | Pipe Extruder |
| Operation Mode | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 240v |
| Frequency | Veriable |
| Diameter | 20 to 200mm |
| Screw Torque | 4518 (NM) |
| Design | Conical Twin Screw |
| Range | 20 to 200mm |
| Driven Type | AC Drive |
| Model Name/Number | 55/110 |
| Size | 20 to 200mm |
| Material | pvc |
| Color | White, Gray |
| I Deal In | New Only |
| Capacity | 130-150 Kg/hr |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 130-150 Kg/Hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
HDPE Pipe Extrusion Line
Product Price: Rs 40,00,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 180 to 190 Kg/hr |
| Power Consumption | 100 KW |
| Type | Pipe Extruder |
| Brand | Panchveer |
| Material | HDPE |
| Output | 180-190 Kg/hr |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 240 V |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Drain-waste-vent (DWV) Sewers Water mains Water service lines Irrigation Various industrial ins |
| Design | Screw Geomentry For HDPE & PP Pipe Extruder. |
| Driven Type | AC Drive |
| Average Electricity Consumption | 100 KW |
| Hopper | 400 Litre |
| I Deal In | New Only |
| Model Name/Number | PE 45/55 |
| Country of Origin | Made in India |
We are pipe making machines manufacturer of fully automatic HDPE pipe plant for 12 mm to 630 mm diameter pioe making. We make machine for single and multiple layers pipes
Our machines are fully automatic computerised we provide complete solution
Note: price varies with models, size and specification taxes, packaging and installation etc.T&C Apply
Additional Information:
- Production Capacity: 180-190 Kg/hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback