- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Plastic Pipe Extrusion Line
Plastic Pipe Extrusion Line
We are a leading Manufacturer of cpvc plastic pipe extrusion line from Ahmedabad, India.
CPVC Plastic Pipe Extrusion Line
Product Price: Rs 40,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Material | PVC |
| Capacity | 150-250 Kg/Hr |
| Brand | panchveer |
| Type | Pipe Extruder |
| Operation Mode | Automatic |
| Phase | 3 phase |
| Voltage | 240V |
| Frequency | Veriable |
| Usage/Application | Electrical piping system Underground Duct |
| Diameter | 20 to 50mm |
| Size | 20 to 50mm |
| Design | Conical Twin Screw |
| Driven Type | AC Drive |
| Average Electricity Consumption | 100 KW |
| Screw Number | Conical Twin Screw |
| I Deal In | New Only |
| Pipe Range | 2o to 50mm |
| Output | 200-300 kg/hr |
| Model Name/Number | 51/105 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 150-250 Kg/Hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback