- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Pvc Pipe Making Machine
Pvc Pipe Making Machine
We are a leading Manufacturer of parallel cpvc pipe machine, rigid pvc pipe machine, plastic electrical pipe making machine and pvc conduit pipe making machine from Ahmedabad, India.
Parallel CPVC Pipe Machine
Product Price: Rs 60,00,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 250 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 100 KW |
| Voltage | 240V |
| Phase | Three Phase |
| Diameter | 20mm to 200mm |
| Driven Type | AC Drive |
| Screw Design | Twin Screw |
| Model Name/Number | PVC 65/30 |
| Plastic Processed | PVC |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Panchveer |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 250 Kg/Hr
- Delivery Time: 6 to 8 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Rigid PVC pipe machine
Product Price: Rs 36,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 phase |
| Diameter | 20 to 110mm pipe size |
| Driven Type | A.C Drive |
| Technique | Panchveer Engineering |
| Screw Design | Parallel |
| Frequency | veriable |
| Model Name/Number | 52/25 |
| Plastic Processed | PVC Rigid |
| I Deal In | New Only |
| Computerized | Yes |
| Brand | Panchveer |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 150-170 Kg/Hr.
- Delivery Time: 6-8 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plastic Electrical Pipe Making Machine
Product Price: Rs 23,75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 40-100 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Screw Barrel Diameter | 52mm |
| Production Capacity | 90 to 120 Kg/hr |
| Voltage | 3 Phase |
| Size | 20 TO 63MM |
| Phase | 3 PHASE |
| Diameter | 20 to 50mm |
| Operation Mode | Automatic |
| Driven Type | AC Drive |
| Screw Design | Parallel Twin Screw |
| Frequency | Veriable |
| I Deal In | New Only |
| Model Name/Number | 52/18 |
| Plastic Processed | Automatic |
| Brand | Panchveer |
| Computerized | Yes |
| Material | PVC Rigid |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 90 to 120 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 Week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pvc Conduit Pipe Making Machine
Product Price: Rs 23,75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 25 KW |
| Phase | 3 Phase |
| Diameter | 20 to 50mm |
| Driven Type | A.C Drive |
| Technique | European Technology with Proven Design. |
| Screw Design | Parallel |
| Frequency | Veriable |
| Model Name/Number | 52/18 |
| Die Size | 20 to 63mm |
| Plastic Processed | PVC Resin |
| I Deal In | New Only |
| Computerized | Yes |
| Brand | Panchveer Engineering |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 80-90 Kg/Hr
- Delivery Time: 6-8 Weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback